מדידת אבק, חלקיקים וסיבים באוויר,בארובה,בתוך ומחוץ למבנים

מהו אבק וחלקיקים? מהו אבק מזיק?

 חלקיקים ,סיבים במצב מוצק של חומר המרחפים באוויר ואשר יכולים להיכנס לתוך מערכת הנשימה ולגרום למחלה בריאותית. 

 קיימים סוגים שונים של חלקיקים ואבק מזיק , הידוע מכל הינם חלקיקי האסבסט וטלק אשר הוכחו כמסרטנים וזאת מכיוון שהם חודרים עמוק לתוך הריאות ונשארים שם לעד. חלקיקים מזיקים נוספים הינם מסוג סיליקה, מתכות קשות בעיקר ולא רק קובאלט, אבק אורגני הנובע מסיבים של כותנה,פשטן. כמו כן גם אבק מזיק מגרפיט,פחם, קנה סוכר.

אבק מזיק במקום עבודה נהוג לחלק ל-3 חלקיקים :

 Inhalable particulate

TSP  כל החלקיקים המרחפים באוויר בקוטר עד 100 מיקרון  ,אלו הם "החלקיקים "הגדולים"  הנתפשים באף,פה  ומסולקים עוד בקנה הנשימה מחוץ לריאות.

Thoracic particulate

 PM10 חלקיקים בגודל 10 מיקרון הנקראים "אבק בר נשימה"  , אלו מצטברים בתוך הסמפונות  (Bronchus) ואינם מסולקים על ידי מחזור הדם , vגורמים להצטלקות ומחלות בריאתיות ברונכיטוס  וסרטן ריאות.

Respirable particulate

PM4  חלקיקים בגודל 4 מיקרון האשר חודרים ונשארים בחלק התחתון של הריאות וברונכות 

PM2.5 חלקיקים בגודל 2.5 מיקרון אשר חודרים לעומק דרכי הנשימה והריאות

תיאור דרכי הנשימה והיכן חודרים חלקיקי אבק מזיק
לחץ כאן להגדלה

היכן ניתן להיחשף לאבק?

אזורים בהם אדם עלול להיחשף לאבק לאורך זמן ממושך הינם בעיקר במקומות העבודה ומגורים סמוכים לדגומא מתקני ייצור, מפעלי מלט, מתקני אבקות, מעבדות, ארובות, מחצבות.

האדם חשוף באופן יומיומי לאבק הנגרם כתוצאה ממזג אוויר קיצוני לדוגמא סופות אבק וזיהום אוויר קיצוני . כמו כן גם באזורי שריפות ובחג ל"ג בעומר במיוחד

כיצד ניתן למדוד ולזהות חלקיקים?

יש להבדיל בין מדידת גודל חלקיקים לבין ריכוז (כמות) חלקיקים. בדרך כלל, לצורך מדידת גודל חלקיקים נידרש להשתמש במכשירים יקרים בעלויות של עשרות ומאות אלפי שקלים אך אנו באימפקטור מציעים פתרון זול של מאות שקלים בלבד על ידי שימוש בציקלונים לצורך חלוקת החלקיקים לפי גודלם.

לדוגמא:

מדידת ריכוז החלקיקים מתבצע על ידי טכנולוגיית לייזר אינפרא אדום או לחילופין על ידי שיטה גרוימטרית בה אנו שוקלים את הפילטר לפני ואחרי הדיגום. אופן הדיגום מתבצע באמצעות משאבות דיגום אבק יעודיות דגם GILAIR PLUS.  

מדידת חלקיקים ואבק בארובות:

לפי חוק אוויר נקי של משרד להגנת הסביבה רוב המפעלים בארץ מחוייבים לבצע ניטור ארובות. כל המדידות מתבצעות לפי שיטות מאושרות על ידי משרד להגנת הסביבה. המדידה השכיחה ביותר הינה מדידת אבק בארובות לפי שיטה 5 והיא מתבצעת על ידי שימוש בציוד איזוקינטי  .  

מתלוננים על קושי בנשימה?

בדקתם האם אתם גרים סמוך למפעל או אזור תעשייה? כיצד תדעו איזה מפעל הוא המזהם ? באמצעות הצבת דוגמי אבק בקצב גבוה מדגם TSP אנו יכולים לנטר את ריכוז האבק במשך מספר ימים ואף שבועות באופן רציף ולדעת מאיפה ובאילו שעות הייתה פליטת אבק וחלקיקים . 

או פשוט מאוד תצטיידו במכשיר נייד דגם DUSTMATE ותמדדו את רמת החלקיקים בכל מקום בחוץ או בתוך מבנה.

מעוניינים למדוד חלקיקים בחדרים נקייםלחצו כאן למונה חלקיקים דגם PCO1  

בחדרים נקיים חלה חובה למדוד רמת חלקיקים – הכוונה היא לא לריכוז ולא וגודל החלקיקים אלא לכמות החלקיקים (מניה) כלומר למספר חלקיקים למטר מעוקב. התקנים בתחום זה הינם מספר חלקיקים המותר  CLASS100, CLASS10 CLASS10,000 

מד חלקיקים באוויר דגם PCO1
מונה חלקיקים דגם PCO1
מדידת חלקיקים בחדר נקי
חדר נקי

מגוון מוצרים למדידת אבק וחלקיקים באוויר

לעיתים בחירת המכשיר המתאים ביותר יכולה להיות מאתרגת וקשה לא פעם…

אנו מקצועיים ובעלי ניסיון רב שנים  בתחום אבק וחלקיקים ,נשמח לייעץ לכם אישית איזה מכשיר הוא המתאים ביותר עבורכם – צרו איתנו קשר אנו תמיד זמינים בשבילכם.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *