כיצד ניתן למדוד ולבצע ניטור גזים וחלקיקים בארובות תעשייתיות? 

ראשית נבהיר מהו ההבדל בין ניטור גזים למדידת גזים: במדידת גזים הכוונה היא מדידה ישירה מיידית של ריכוז הגז על ידי גלאי או אנלייזר. כלומר מקבלים ערך ריכוז הגז מיידי בזמן המדידה.  לעומת זאת, בניטור אנו מבצעים איסוף דגימה של הגז לתוך אמצעי כלשהו לדגומא לתוך פילטר או שקית דיגום TEDLAR ואז על ידי מיצוי ואנליזה מעבדתית במעבדה מקבלים את התוצאות. 

מערכת ניטור גזים וחלקיקים שלנו לפי שיטה איזוקינטית  5 EPA היא המערכת המתקדמת ביותר אשר מותאמת ומאושרת לעבודה בארץ על ידי משרד להגנת הסביבה  לפי נוהל בדיקת מזהמי אוויר בארובה 

 

על ידי המערכת ניתן לבצע ניטור ארובות של מזהמים הבאים: 

  • ריכוז חלקיקים  בארובה לפי שיטה 5 של EPA
  • TOC סך הכול חומרים אורגניים ,פחממנים לפי שיטה 25a
  • מדידת מתכות בארובה לפי שיטה 29
  • מדידת דיאוקסינים ופוראנים לפי שיטה 23A
  • מדידת תחמוצת החנקן NOX לפי שיטה 7D
  • מדידת גופרית דו חמצנית SO2 לפי שיטה 6
M5-Manual -System
מערכת לניטור גזים וחלקיקים בארובה לפי EPA

לצורך ביצוע מדידה רציפה של חומרים אורגנים נדיפים TOC בארובה אנו מציעים את האנלייזר הנייד שלנו דגם TESTA IFID  אשר עובד לפי טכנולוגיית FID.

 עיקרון עבודה של חיישן FID 

טכנולוגיית FID: Flame-Ionisation-Detector מבוססת על יינון אטומי פחמן בתוך להבת מימן ופריקת היונים נוצרת לזוג אלקטרודות. הזרם היינון נמדד . הזרם הוא פרופורציונלי למספר אטומי פחמן אשר הועברו מתוך הלהבה בזמן נתון. המבנה מולוקלרי של האטומים ישפיע על גובה האות בחיישן. באופן דומה חומרים אורגניים בעלי חמצן(hetero atoms) יזוהו ברגישות נמוכה יותר מאשר פחממנים טהורים pure hydrocarbons בעלי אותו מספר אטומי מימן בכל מולקולה. ההבדל בין רגישויות אלו עבור חומרים אורגנים שונים מבוטאים בפאקטור תגובה response factor.    

עיקרון עבודה של חיישן FID
עיקרון עבודה של חיישן FID
אנלייזר FID נייד למדידת TOC בארובות
אנלייזר FID נייד למדידת TOC בארובות

מדידה של גזים בארובה על ידי אנלייזר נייד דגם ENERAC500