השימושים הנפוצים בגלאי גז מתחלקים ל 3 חלקים עיקריים:

  1. הגנה על העובדים במפעל ומתקני התעשייה: החשש הוא בעיקר בהימצאותם של גזים נפיצים, דבר המעורר באופן מיידי את הצורך לדאוג לשלומם של העובדים. להבדיל מחוסר חמצן, גזים נפיצים כגון: מתאן, מימן, גפ"מ (שהוא גז בישול) ועוד רבים אחרים אינם מרעילים מידית ולכן התקנת הגלאי תלויה בבחירת מיקום מדויק אשר יתבצע היכן שהגז מצטבר יחסית לצפיפות שלו באוויר, כלומר האם הגז קל או כבד מהאוויר.

  2. ניטור או מדידת תהליכים בייצור :  בדרך כלל מערכות גילוי לצורך זה מיועדות לניטור,מדידה ומתן התראה כחלק מתהליך הבקרה. לדוגמא: מדידה של רמות כלל החומרים האורגניים הנדיפים VOC לפני ואחרי פילטרים תעשייתיים. מדידת אדים וגזי סולבנטים בתנורי יבוש ברמות LEL – נקודת נפיצות נמוכה. בקרת אוורור בחניונים תת קרקעיים ועוד. מיקום התקנת גלאים אלו בדרך כלל יקבע לפי כל אפליקציה ייעודית. וזאת לאחר בחינת התהליך עצמו,סוגי גזים,טמפרטורה ותנועת זרימת אוויר במקום. בסוגי מדידות מסוג זה יש חשיבות רבה לפנות אלינו ולהתייעץ על המיקום האופטימלי ביותר. 

  3. מערכות לבטיחות – להצלת חיים: במקרים אלו אנו נצטרך גלאי חוסר חמצן וגלאי גזים רעילים לשמירה על בטיחות העובדים במקום העבודה. מיקום התקנתם יתבסס על פי מקומות עבודה בהם האנשים נמצאים במהלך המשמרת. חשוב להדגיש שייתכן ויהיו לנו 2 מערכות גילוי – אחת לניטור תהליכי בהם המערכת מבוססת על צפיפות הגז באוויר. ושנייה – שמירה על בטיחותו האישית של העובד. כלומר, גלאיים ניידים ואישיים לגז.

כאשר מתכננים את מערכת הגילוי יש חשיבות רבה לשים לב לרמות ההתראה של הגלאים. 

לפי הוראות הבטיחות HSE , Eh40 מתוארים מגוון גזים מסוכנים ורמות התראה המומלצות שלהם. אנו מבססים את רמות ההתראה שלנו לפי המלצות Eh40. כאשר הגלאי מותקן או נמצא באזור הנשימה אשר כבד יותר מהאוויר אז רמות ההתראה יהיו נמוכות יותר.

דוגמא אופיינית לכך תהיה חדר שבו נעשה שימוש בחנקן נוזלי. קביעת רמת התראה נמוכה של גלאי החמצן בחדר תגרום אוטומטית להפעלת אוורור לצורך דילול החנקן אשר מתפזר בחדר. במידה ומערכת האוורור אינה עוזרת אז הגלאים ישמשו לצורך פינוי צוות העובדים עד שרמת החמצן תחזור לרמתו התקינה.

המיקום הנכון להתקנה של גלאי גזים בחדרים

מיקום התקנת גלאי גז

באיור זה אנו רואים 3 אזורים :

  1. אזור תקרה 

  2. אזור הישיבה,בטיחות, חיים

  3. אזור רצפה תחתון

בחלק העליון ,בתקרה, אנו נתמקד ונפעל לפי אותם חוקים של גלאי עשן. באזור זה יותקנו גלאים עבור גזים הקלים מהאוויר לדוגמא: מתאן, הליום, מימן, אמוניה ואחרים

באזור הישיבה, יותקנו בעיקר גלאים לגזים כגון: Co- פחמן חד חמצני, CO2 פחמן דו חמצני, חמצן O2,מימן גופרתי H2S, חנקן חד חמצני NO,מימן פלואורידי HF, אמוניה,מימן כלורי HCL ואחרים

קרוב לרצפה, בגובה של 10-20 ס"מ יותקנו גלאי גזים אשר כבדים מאוויר . חשוב לדאוג שהגלאים יהיו מוגנים ממים (בזמן שטיפת רצפות) . נהוג לשים את הגלאי בקופסת מיגון או להוסיף לגלאי מגן מים. דוגמא לגלאי גז באזור זה : גז בישול, גפ"מ , פחמן דו חמצני CO2

מתי חשוב להשתמש בגלאי אקטיבי?

רוב מכשירי הגילוי כמו גלאי הגזים הם אינם אקטיביים, הם "יושבים" ומחכים שהגז יגיע אליהם. תופעה זו נקראת "דיפוזיה כימית". לעומת זאת, כאשר מבצעת פעילות "אקטיבית" של שאיבת הגז לתוכו המכשיר נקרא גלאי אקטיבי. מכשירים אלו כוללים מערכת דיגום אשר כוללת משאבה פנימית ומערך סינון של הפילטרים.

גלאי נייטרוס אוקסיד דגם TOC-750
דוגמא לגלאי גז אקטיבי בעל משאבה פנימית
גלאי גז לאזור נפיץ ATEX
דוגמא לגלאי פסיבי-דיפוזיה כימית ללא משאבה

נשאלת השאלה האם גלאי אקטיבי בעל משאבה פנימית יגלה מהר יותר את הגז מאשר מכשיר רגיל, פיסיבי?

לשאלה הזאת אין תשובה חד משמעית. יש רבים שטוענים שאכן גלאי בעל משאבה יגלה מהר את הדליפה אך בפועל לא תמיד זה נכון. אחת התכונות של הגזים זה להתפשט בחלל האוויר מה שלעיתים הופך את המשאבה ללא תמיד יעילה. 

מתי חשוב כן לרכוש גלאי בעל משאבה? 

במקרים בהם אין לגז יכולת להגיע באופן טבעי לגלאי. 

דוגמאות למצבים אלו: 

  1. לפני כניסה לחלל מוקף כגון בור או ביוב, חובה לוודא שאין סכנה לעובד. לכן, שימוש בגלאי נייד אקטיבי דגם POLI בעל משאבה יהיה פתרון המושלם לכך. העובד יזרוק צינורית דיגום גזים טרם כניסתו לביוב וכך יראה באופן מיידי מהי רמת כל הגזים המסוכנים הקיימים שם: חוסר חמצן O2,פחמן חד חמצני CO, כל סוגי גזים הנפיצים ברמות LEL, מימן גופרתי H2S

  2. לעיתים לא ניתן פיזית להתקין את הגלאי בחדר בו נדרשת המדידה. כמו חדרים נקיים. עקב רמת ניקיון גבוהה ודרישות לעמידות בתקנים מחמירים חל איסור של הכנסת ציוד שלא עשוי לדוגמא מנירוסטה לחדרים נקיים. או לחילופין ציוד אשר עשוי לחולל חלקיקים. במקרה זה אנו נתקין את מערכת השאיבה רחוקה מהגלאי עצמו. 

הגלאים שלנו עובדים בטכנולוגיית כתובות Addressable אשר מחוברים לרכזת, אליה יכולים להיות מחוברים גם גלאים ללא משאבה העובדים בדיפוזיה . הגלאים האקטיביים שלנו כוללים משאבה פיזו-אלקטרית ללא חלקים נעים. למשאבות אלו לא נדרשת תחזוקה. 

זה תמיד טוב להשתמש בגלאים סטנדרטיים אך שימוש במשאבה תמיד מהווה פתרון אלטרנטיבי הולם לאפליקציות מסויימות.

כמה שטח מכסה גלאי גז?

שאלה זו היא מאוד חשובה מכיוון שלא פעם יש לנו חדרים גדולים במיוחד כמו חדרי קירור, מחסנים וחדרי ייצור בתעשייה וצריך לדעת כמה גלאים נצטרך להתקין על מנת לכסות את האזור.

דוגמא קלאסית לכך, היא כאשר רוצים להתקין גלאי פחמן חד חמצני CO וגזים נפיצים (מתאן,גפ"מ) בחניונים תת קרקעיים אשר גודלם הפיזי מגיע לפעמים למאות ואף אלפי מטרים ריבועיים.

בגדול, רצוי תמיד להתקין ולמקם את הגלאי קרוב ככל הניתן למקום הדליפה הפוטנציאלי.  באופן זה הגילוי יהיה מהיר ויעיל ביותר.

 

 

הגלאים שלנו מכסים רדיוס של 5 מטר

אזור של 75 מטר מעוקב

כושר כיסוי גלאי גז

כיצד יש לתחזק את מכשירי המדידה ?

כל מערכות הגילוי דורשות בדיקות תקופתיות וגם ביצוע כיולים על מנת לעמוד בספציפיקציות ותקנים.

השרות ותדירות הכיולים הנדרשים יתבצע לפי התנאים בשטח ויתבסס לפי דרישות מנהל הבטיחות במקום.

ישנה חשיבות רבה לקבוע מדיניות ותוכנית למתן שרות למערכות של כל סוגי הגז כחלק מתוכנית הבטיחות הכללית של כל מפעל. 

אנו כאן תמיד על מנת לייעץ , לתת שרות וחלקי חילוף לצורך הבטחת פעילות תקינה של המכשירים.

החלקים העיקריים של המערכת מדידה לגז

רכזת הגז : 

בדרך כלל תותקן מחוץ לאזור המדידה לדוגמא בחדר הבקרה. אליה יחוברו כל חיישני הגזים על גבי כבל אחד בעל 2 גידים בלבד בשרשרת (בטור) ללא צורך לחווט כל גלאי אליה.

רכזות צריכות להיות נגישות לאדם, במיוחד כאשר יש התראה – על מנת לבצע פינוי של צוות העובדים או לקרוא את רמות הגז.

 

רכזת גז דגם 750

התראות ויזואליות וקוליות : 

הכלל הוא כי בכל מערכת לגילוי גזים תהיה התראה קולית וויזואלית על ידי מנורת אזהרה – צ'אקלקה, זאת לצורך מתן אות לעובדים במקום.  בדרך כלל אלו יהיו מנורות משולבות סירנה פשוטות כשיש אופציה לכבות את הסירנה דרך הרכזת. על מנת לחסוך בכבלים , מנורות אלו יכולות להיות מופעלות ומחוברות ישירות לכל גלאי באמצעות פורט I/O. אפשרות נוספת היא להשתמש בהתקנים מיוחדים להתראה.

מערכת גילוי גזים דגם 625

התראות מיוחדות : 

התקנים אלו אשר מתחברים למערכת הכתובתית שלנו בדרך כלל יותקנו בכניסה לחדרים בהם כבר מותקן גלאי הגז. בזמן שיש דליפה בחדר יישמע סיגנל קולי אשר יזהיר את הרוצים להיכנס לחדר. 

היתרון בשימוש בהתקנים אלו לעומת מנורות התראה רגילות  הוא שלא ניתן להתבלבל בינם למערכות גילוי אחרות. לכל התקן כזה יש תצוגה צבעונית מתחלפת וכיתוב ברור.

התקן התראה כניסה לחדר